Osteortróza

Osteoartróza je chronické degenerativní onemocnění postihující klouby a chrupavkovou tkáň v kostech. Nejvíce jsou postiženy klouby, na které je hmotnostní zátěž největší, jako jsou kyčle, kolena a páteř. Ruce, stejně jako nohy, jsou zapojeny vzácněji.

Příznaky artrózy jsou především bolest, otok a ztuhlost. Začínají se projevovat kolem 50. roku života v důsledku zhoršování stavu chrupavek a následného tření kostí o sebe. Zejména je frekvence vyšší u žen po menopauze.
V případě lidí postižených onemocněním před 50. rokem věku však rozdíly mezi muži a ženami nejsou. Výskyt příznaků ve skutečnosti nezávisí na hormonálních změnách, ale na pracovních podmínkách a každodenních činnostech. Tento stav se může objevit u zdravého kloubu bez jasného důvodu nebo v důsledku vrozené deformity, traumatu, infekce, zánětu nebo svalového přetížení.

Rozdíl mezi artrózou a artritidou

Před popisem onemocnění je nezbytné zdůraznit rozdíl mezi artritidou a osteoartrózou, protože je často matoucí. I když má některé rysy společné, artritida je zánětlivý stav postihující klouby, zatímco osteoartritida je chronická nezánětlivá degenerativní forma.
Nejvýraznější příklad je vidět v rukou. Ty nepatří mezi oblasti nejvíce postižené osteoartrózou, protože chrupavka se neopotřebovává tělesnou hmotností. Naopak, první příznaky artritidy se mohou objevit právě na zápěstí a rukou.

Typy osteoartrózy

Existují různé formy osteoartrózy, které se od sebe liší především podle oblasti těla. To vede k výskytu mírně odlišných příznaků, ale především to znamená použití specifických léčebných postupů.

Cervikální artróza

Cervikální artróza postihuje nejpohyblivější část páteře. Postihuje jak povrch obratlů na straně kloubů, tak i ploténky chrupavky mezi obratli. Za příčinami krční artrózy stojí nepravidelná životospráva nebo nesprávné držení těla, nejen stárnutí. Ve skutečnosti se jedná o formu osteoartrózy, která může postihnout i mladé lidi.

Hlavními příznaky jsou pocit bolesti a ztuhlosti v krku a zátylku. Dalšími možnými příznaky jsou bolesti hlavy a závratě, ale také nevolnost, závratě, problémy se zrakem nebo nesnášenlivost hluku. Kromě toho se na obratlích vytvářejí kostní výběžky, nazývané osteofyty. Tento typ osteoartrózy má tendenci se zhoršovat a šířit do dalších oblastí, včetně ramen a prstů.

V současné době není možné zcela vyléčit cervikální artrózu. Pacient se však může spolehnout na přírodní léky, jako jsou masáže a fyzikální rehabilitační terapie, nebo užívat léky proti bolesti a protizánětlivé léky ke zmírnění příznaků. Svalové relaxancia mohou mít také pozitivní účinky v akutní fázi onemocnění, ale je důležité udržovat nízké dávkování, aby se předešlo nežádoucím účinkům.
Pokud je nerv nebo mícha stlačena, může být nutné uchýlit se k chirurgické intervenci.

Osteoartróza kolena

Dalším typem osteoartrózy je osteoartróza kolena, což je chronický zánět způsobený degenerací vrstvy chrupavky mezi stehenní a holenní kostí. Mezi hlavní rizikové faktory patří věk, obezita a jakákoli předchozí operace, jako je odstranění menisku (meniscektomie).

Příznaky osteoartrózy kolena jsou vždy bolest a ztuhlost kloubů, zarudnutí, otok, vrzání a snížená pohyblivost. Tato forma onemocnění je také nevratným stavem. Jediná možná léčba je zaměřena na snížení bolesti a obnovení částečné pohyblivosti kolene.

Osteoartróza kyčle

Další formou tohoto onemocnění je koxartróza kyčelního kloubu, známá také jako koxartróza. Jedná se o zánět chrupavky pokrývající kyčelní kloub. Zánět vzniká v důsledku poškození chrupavky. Konkrétně se jedná o vrstvu chrupavky, která pokrývá horní konec stehenní kosti.
Příznaky jsou opět bolest a snížená schopnost pohybu. Bolest bývá cítit v tříslech a v přední části nohy. V raných stádiích nemoci ji můžete cítit pouze určitými pohyby, ale postupem času se to zhoršuje a je vnímáno i v klidu. Opět platí, že v tomto případě může pacient užívat léky tlumící bolest a protizánětlivé léky s jediným cílem zmírnit bolest a neomezovat poškození kloubu.

Ruční osteoartróza

Ačkoli osteoartróza nepostihuje ruce tak často jako artritida, existuje forma osteoartrózy v rukou (někdy označovaná jako „rhizartróza“ nebo „karpometakarpální osteoartróza“). To je obvykle způsobeno stárnutím nebo genetickou predispozicí, ale může také záviset na traumatu, zlomenině nebo infekci.
Mezi hlavní příznaky patří bolest kloubů rukou, otoky a brnění. Tento typ osteoartrózy může být zpočátku asymptomatický, ale má tendenci progredovat a vytvářet bolest, i když je v klidu.

Interapofyzární osteoartróza

Interapofyzární osteoartróza, známá také jako zadní vertebrální osteoartróza, postihuje páteř a zejména fasetové klouby, tedy hlavní klouby zad. Jde o erozi chrupavky, kterou jsou tyto klouby pokryty, zmenšení kloubní štěrbiny, osteosklerózu a osteofytózu.

Příčiny jsou dány věkem, pohlavím, genetickou dispozicí, sedavým způsobem života a posturálními neřestmi. Například ženy v menopauze bývají tímto onemocněním více postiženy.
Hlavními příznaky jsou ztuhlost a bolesti zad a také větší potíže při jednodušších pohybech. V současné době nelze tento typ onemocnění vyléčit. Terapie jsou proto zaměřeny na to, aby ji udržely pod kontrolou a zpomalily proces degenerace chrupavky. Kromě přírodních prostředků může být užitečné provádět cílená fyzická cvičení a dodržovat dietu, abyste zhubnuli.
K úlevě od bolesti lze na druhou stranu použít léky tlumící bolest, protizánětlivé léky a léky uvolňující svaly.

Artróza nohou

Osteoartróza nohy postihuje chrupavku kloubů kostí nohy. Příčiny jsou stejné jako u jiných forem artrózy, stejně jako používání nevhodné obuvi nebo vysokých podpatků.
Příznaky jsou také společné pro toto onemocnění. Vzhledem k tomu, že postižené klouby jsou poměrně četné, příznaky se mohou rozšířit do různých oblastí nohy a téměř znemožnit chůzi.
Pokud jde o léčbu, i v tomto případě má užívání léků a provádění fyzických cvičení jediným účelem zmírnit bolest a zpomalit degenerativní proces chrupavky.

Ramenní artróza

Ramenní artróza se vyznačuje pomalým a postupným vývojem. Jednou z hlavních příčin je stárnutí, ale může být také spojeno s revmatoidní artritidou nebo zlomeninami ramene.
Pokud jde o léčbu, některé fyzikální terapie mohou zlepšit stav pacienta. Kromě toho je pomocí artroskopie možné odstranit velmi malé kousky chrupavky a zanícené tkáně, čímž se alespoň částečně sníží bolest.

Lumbální artróza

Bederní artróza postihuje obratle zad a zejména muže. Častěji se vyskytuje také u starších lidí. Jednou z hlavních příčin je sedavý způsob života nebo naopak časté zvedání těžkých břemen. Určujícím faktorem může být také jakékoli trauma nebo genetická predispozice k onemocnění.

Kromě typických příznaků artrózy může v některých závažnějších případech ztuhlost kloubů vést k „zablokování“ celé bederní oblasti. Pokud bolest postihuje i sedací nerv, hýžďový sval a nohu, nazýváme to bederní ischias. To znamená, že jsou narušeny ploténky mezi obratli.
Opět platí, že užívání léků proti bolesti a protizánětlivých léků je předepsáno k udržení onemocnění pod kontrolou a zmírnění příznaků.

Artróza kotníku

Artróza kotníku postihuje především starší osoby, ale u jiných lidí může být důsledkem traumatu, jako je zlomenina, nebo stav obezity. Hlavními příznaky jsou jako vždy bolest a pocit ztuhlosti, ale také otoky a pocit nestability.

Diagnóza

Diagnóza artrózy je založena na různých prvcích a prochází různými fázemi. Neexistuje žádný specifický test, který by to diagnostikoval. Prvním krokem je anamnéza nebo anamnéza, během níž pacienti popisují příznaky svému lékaři.
V této fázi musí lékař také rekonstruovat klinickou anamnézu pacienta a rodinných příslušníků. Například zjistit, zda má pacient genetické dispozice k artróze. Při vyšetření lékař zkontroluje celkový zdravotní stav pacienta. Otestovány budou reflexy a svalová síla a také schopnost provádět běžné pohyby při každodenních činnostech. Kromě toho bude posouzen stav kloubů, zda nejsou zdeformované.

Laboratorní testy se běžně nepoužívají, protože nejsou příliš užitečné pro diagnostiku. Naopak je běžné využívat radiologická vyšetření. Tato vyšetření nám umožňují zjistit, zda dochází ke zmenšení interartikulárního prostoru nebo ke změnám kosti způsobeným tvorbou osteofytů nebo lézí. Rentgenové záření se používá zejména k posouzení poškození a ztráty chrupavky, pokud je určité velikosti. Kromě rentgenového záření je pacient často vystaven magnetické rezonanci, aby se získaly snímky vnitřních tkání s vysokým rozlišením.
V každém případě může lékař předepsat krevní testy. To proto, aby se vyloučilo, že symptomy a poškození, které pacient utrpí, jsou spojeny s jinými příčinami a nemocemi.

Příčiny

V předchozích odstavcích jsme již viděli spouštěče různých forem osteoartrózy. Proto je v tomto odstavci jednoduše shrneme.
Nejčastějšími příčinami jsou tedy:

 • Stáří a stárnutí.
 • Genetická predispozice.
 • Sedavý způsob života, který často vede k přibírání na váze.
 • Činnosti při nošení prováděné denně, často v práci.
 • Sportovní aktivity, které mohou opotřebovat klouby a chrupavky chodidel, kotníků a kolen.
 • Zlomeniny a poranění kloubů.
 • Onemocnění krevního oběhu, které způsobují poškození kloubů (například hemofilie).
 • Revmatoidní artritida a další formy artritidy, které poškozují klouby a v důsledku toho zvyšují možnost poškození chrupavky.
Terapie

Jak již bylo vidět v předchozích odstavcích, ve většině případů má léčba osteoartrózy jediný účel snížit symptomy a zpomalit zhoršující se působení na chrupavku.
K léčbě osteoartrózy se používají:

 • Léky proti bolesti.
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), po omezenou dobu, aby se předešlo nežádoucím účinkům.
 • Léky na uvolnění svalů, v menší míře než léky proti bolesti.
 • Generování tepla například pomocí diatermie, ultrazvuku a aplikace parafínových koupelí.

Subjekty s nadváhou nebo subjekty s jinými muskuloskeletálními problémy mohou také:

 • Dodržujte dietu, abyste zhubli a méně zatěžovali klouby, zejména kyčle a kolena.
 • Cvičení pro správné držení těla nebo skoliózu, posílení podpůrných svalů a obnovení pohyblivosti kloubů.

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru