Svalová kontraktura

Svalová kontraktura je abnormální kontrakce svalových vláken. Stručně řečeno, namísto relaxace zůstávají vlákna stažená, což způsobuje bolest. Kontraktura je však stále nejméně závažným svalovým poraněním. Když bolest postihuje zádové svaly, může být zaměněna se zánětem nebo vzácněji s natrženým svalem.

Ve skutečnosti může kontraktura způsobit i triviální úder do zad. Někdy tedy může být nemožné spojit svalovou kontrakturu s konkrétní epizodou. Jedním z takových příkladů jsou letní bolesti zad postihující zádové a bederní svaly. Podobně jako u torticollis může tyto bolesti způsobovat i klimatizace zapnutá v noci.

Sportovci, kteří trénují řadu let, však vážnost situace pochopí snadněji. Fotbalista, který den po tréninku cítí nepohodlí ve stehně, kvadricepsech nebo podkolenních šlachách, má pravděpodobně pouze svalovou kontrakturu. Pokud ale během zápasu náhle pocítí bolest ve stehně, bude to spíše namožený nebo natržený sval. V takových případech by měl být vyšetřen lékař za účelem stanovení diagnózy, jak bude dále vysvětleno v následujících odstavcích.
Nejčastější kontraktury se obvykle vyskytují v lýtku, trapézu, adduktoru, svalech ramenních, bederních a krčních nebo v krčních svalech.

Diagnóza

Diagnózu obvykle stanoví lékař primární péče nebo pohotovostní lékař. Kontraktura není vážná; není však vždy snadné rozpoznat příznaky, proto je důležité okamžitě vyloučit jakékoli vážnější poranění. Pokud pacienti dávají přednost kontaktu s odborným lékařem, je nejlepší domluvit se se sportovním lékařem nebo fyzioterapeutem.

Příznaky

Symptomy související se svalovou kontrakturou závisí na postiženém svalu, ale všechny lze vysledovat zpět k jedinému symptomu: mírná svalová bolest se šíří po celé postižené oblasti. Hlavním důsledkem je přehnané zvýšení svalového tonu, známé jako hypertonie. Tento stav může být vnímán jak postiženým pacientem, tak i dotykem. Dotyk určitých přesných částí svalu může dokonce způsobit akutní bolest, protože se v těchto částech vytvoří jakýsi uzel. V případě ztvrdnutí lýtkového svalu mohou příznaky připomínat křeče.

Hlavním rozdílem je, že křeče jsou obvykle způsobeny energetickými a metabolickými faktory. Kromě toho trvá mnohem déle, než se z kontraktury hojí. Kromě tzv. „stažených lýtek“, která jsou typická pro běžce, mohou ostatní sportovci, kteří sportují závodně, trpět svalovými bolestmi v zádech a kvadricepsech. Když bolest postihuje stehenní sval, příznaky mohou připomínat natržený sval, i když ten způsobuje mnohem intenzivnější bolest.

Příčiny

Ke kontraktuře dochází, když je svalová tkáň stimulována pohybem, který překračuje fyziologickou mez únosnosti. Vlákna zvyšují tonus, ale neutrpí žádné poškození nebo lámání. Příčiny jsou často spojeny s náhlými a náhlými pohyby nebo příliš intenzivním úsilím.

V některých případech jsou následky těchto pohybů způsobeny nedostatečným zahřátím nebo nedostatečným zahřátím. V jiných případech může být kontraktura způsobena nesprávnou fyzickou přípravou sportovce. Ti, kteří vedou sedavý způsob života, mohou snáze trpět kontrakturami, když se příliš namáhají. Je to dáno především neschopností kontrolovat jejich úsilí. Další ohrožení jsou ti, kteří trpí svalově-kosterními problémy, např. s držením těla, asymetrií končetin nebo nemocemi oslabenými svaly.

Terapie

Období svalové rehabilitace obvykle trvá několik dní, ale je nutný odpočinek a vyvarování se stresu v oblasti postižené bolestí.
Nejběžnější přírodní prostředky jsou:

  • Aplikace horkých obkladů za účelem zvýšení průtoku krve a urychlení rekonvalescence
  • Provádění masáží pro uvolnění svalů.

Je důležité mít na paměti, že horké obklady by se neměly používat v přítomnosti cévních lézí. Je-li to nutné, může lékař předepsat lék proti kontrakci nebo léky proti bolesti, protizánětlivé léky na svaly a myorelaxancia. Užívání léků však není normou, přestože jde o jeden z nejčastějších prostředků na natržené nebo namožené svaly.
Pokud kontraktura přetrvává nadměrně dlouho, mohou být svaly postiženy degenerativními a vazivovými jevy. V těchto případech může být nutné odstranit kontrakturu sekčním zásahem zaměřeným na neregenerovatelné svalové skupiny.

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru