Artritida

Artritida je zánětlivý stav, který postihuje klouby nebo struktury, které spojují kosti. Je charakterizován otokem, ztuhnutím, zarudnutím, ztuhlostí a bolestí a také zvýšením teploty v postižené oblasti. V nejtěžších případech může dojít i k deformaci kloubů.
Je nezbytné odlišit artritidu od artrózy, protože mezi těmito dvěma patologiemi často dochází k záměně. Ve skutečnosti, přestože mají některé rysy společné, artróza není zánětlivé onemocnění, ale chronická degenerativní forma.

Typy artritidy

Existují různé formy artritidy, které mají různé příčiny a charakteristiky.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida je nejčastější formou. Jde o autoimunitní onemocnění, které vzniká v důsledku špatné funkce imunitního systému a způsobuje chronické záněty kloubů. Kromě generických příznaků artritidy patří mezi příznaky revmatoidní artritidy:

 • Únava
 • Horečka
 • Hubnout
 • Bolest
 • Ztráta funkčnosti kloubů
 • Svalová hypotrofie

Časté je zapojení zápěstí a rukou. O něco vzácněji postihuje také krk, ramena, lokty, kyčle, kolena, kotníky a chodidla. Kromě toho existuje několik mírných příznaků, které se mohou objevit poměrně brzy, jako je otok a zarudnutí kloubů a potíže s pohybem, jakmile se probudíte.

Diagnostikovat revmatoidní artritidu je velmi obtížné. První příznaky se totiž rozvíjejí pomalu a postupně a na toto onemocnění neexistuje žádný specifický test. Lékař zpravidla odebírá anamnézu a žádá pacienta o popis příznaků a rekonstruuje klinickou anamnézu pacienta a jeho příbuzných. Dále lékař zkontroluje zdravotní stav pacienta a zejména jeho reflexy, svalovou sílu a kůži.

V některých případech může být užitečné provést rentgen, ale existují také laboratorní testy, které mohou potvrdit diagnózu lékaře. Patří mezi ně Revma test a Anti-CCP test. Pro léčbu revmatoidní artritidy je velmi důležité zahájit terapii, když je onemocnění ještě v plenkách. To umožňuje zmírnit bolest a zastavit nebo zpomalit deformační procesy, které klouby opotřebovávají. Subjekt tak může pokračovat v práci bez překážek.

Revmatoidní artritida vás může postihnout v jakémkoli věku, i v dětském věku, s infantilní formou onemocnění. Existuje také forma juvenilní revmatoidní artritidy, která spadá do kategorie juvenilní idiopatické artritidy (AIG). Jeho příčiny však dosud nebyly zjištěny.
Léčba revmatoidní artritidy zahrnuje užívání:

 • Analgetika, ke snížení bolesti
 • Kortikosteroidy nebo nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) ke snížení zánětu

Léčba revmatoidní artritidy také zohledňuje životní styl a dietu. Je důležité najít rovnováhu mezi odpočinkem a cvičením, stejně jako jíst správné množství kalorií, bílkovin a vápníku.
Existují také léky a přírodní prostředky, které nějakým způsobem zmírňují bolesti kloubů, jako jsou bahenní koupele a ďáblův dráp. Posledně jmenované mohou být použity ve formě masti nebo gelu nebo perorálně ve formě suchého extraktu nebo mateřské tinktury. Bohužel však tyto prostředky nelze použít k potlačení příčin onemocnění.

Psoriatická artritida

Existuje další forma artritidy, která je v 1 případě ze 4 velmi podobná revmatoidní odrůdě. Je to psoriatická artritida, jedna z nejsložitějších forem této patologie, charakterizovaná chronickým zánětem kloubů. Může postihnout jakýkoli kloub a projevuje se také omezenou bolestí, otoky a ztuhlostí kloubů.

Příčiny jsou stále neznámé, ale některé studie naznačují, že existuje genetická predispozice k onemocnění. Klouby a další tkáně by pak byly napadeny imunitním systémem predisponovaných subjektů. Včasná diagnóza onemocnění je nezbytná pro identifikaci terapií, které pomáhají předcházet zhoršení příznaků. Stejně jako v případě revmatoidní artritidy zahrnuje medikamentózní terapie užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) po omezenou dobu.

Lékaři také doporučují, abyste vykonávali fyzickou aktivitu a kontaktovali fyzioterapeuta, aby vaše klouby zůstaly aktivní a funkční. Mezi další přírodní léčby psoriatické artritidy patří aplikace gelu z aloe vera a použití kurkumy. Dále je důležité dodržovat dietu skládající se z potravin, po kterých se netloustne a které nezvyšují zánět. Červené maso, konzervované potraviny a potraviny obsahující lepek a živočišné bílkoviny se proto nedoporučují.

Jiné formy artritidy

Mezi méně časté formy artritidy je třeba zmínit reaktivní artritidu, také známou jako spondylartritida. Jde o infekční a autoimunitní onemocnění, které kromě kloubů může postihnout i oči a močovou trubici. V těchto dvou posledních případech se také nazývá Reiterův syndrom. Léčí se především paliativními léky.

Další forma artritidy je septická, charakterizovaná bakteriální infekcí, která postihuje kloub. Obvykle se toto onemocnění léčí antibiotiky. Na druhé straně dnavá artritida je dysfunkce metabolismu následovaná ukládáním krystalů kyseliny močové v kloubech. To vede k náhlým projevům bolesti (zejména v noci), zánětům v tkáních kloubů a známkám otoků.

Příznaky artritidy mohou zpočátku postihnout ruce, prsty a zápěstí. Nejdůležitější jsou bolest, otok, ztuhlost a deformace. Tyto příznaky se projevují symetricky. To znamená, že pokud se příznaky projevují spíše na pravé ruce, projeví se i na levé. Ruce ale nejsou jedinou oblastí postiženou touto nemocí. Mezi další oblasti často postižené artritidou patří také rameno, loket a koleno, a to vždy symetricky. Když onemocnění bez rozdílu postihuje různé orgány, můžeme mluvit o nediferencované artritidě.

Diagnóza

Jak již bylo vidět, artritida je onemocnění, které se postupně projevuje. Příznaky je často obtížné rozpoznat, když je ještě v plenkách. Pokud však zaznamenáte otok kloubů, který přetrvává déle než 6 týdnů, měli byste kontaktovat svého lékaře.

Rozlišení různých forem artritidy se může ukázat jako složité. Proto je důležité zhodnotit příznaky a vyloučit některé typy, stejně jako přítomnost jiných onemocnění. K tomu neexistuje jediná zkouška. Lékař může ve skutečnosti zvolit různé přístupy pro proces diagnózy. Po provedení anamnézy jsou nejběžnějšími testy krve a moči. Další analýza, kterou je třeba provést, je analýza synoviální tekutiny přítomné v kloubech.

Pro diagnostiku může být také nutné spoléhat se na rentgenové snímky, počítačovou tomografii a zobrazování magnetickou rezonancí. Kromě toho může být užitečné provést ultrazvuk nebo v některých případech malý artroskopický výkon.

Příčiny

Příčiny artritidy mohou být traumatického, metabolického, infekčního, autoimunitního a idiopatického původu. V nejčastějším případě, tedy revmatoidní artritidě, onemocnění závisí na poruše imunitního systému. Stále s jistotou nevíme, proč imunitní systém napadá své tkáně, ale mezi rizikové faktory patří genetické a environmentální faktory.

Další možné rizikové faktory souvisí s věkem, pohlavím, užíváním antikoncepce, kouřením a dalšími hormonálními a potravinovými faktory. Ženy jsou například vystaveny riziku více než muži. Dokonce i pokud jde o psoriatickou artritidu, některé studie uvádějí, že se zdá, že existuje genetická predispozice k onemocnění. V případě reaktivní, infekční a autoimunitní artritidy jsou zapojenými bakteriálními patogeny mikroorganismy. Mezi ně můžeme uvést chlamydie, salmonely, shigelly, yersinie a kampylobaktery.

Další forma artritidy, septická, je způsobena infekcí v kloubu. Na druhé straně dnavá artritida je způsobena ukládáním krystalů kyseliny močové v kloubech.

Příznaky, nejčastější příznaky artritidy jsou:

 • Bolest
 • Otok
 • Teplo
 • Zčervenání obličeje
 • Tuhost kloubu
 • Ztráta funkce kloubů

Ty se obvykle vyvíjejí postupně během několika týdnů. V některých případech však nelze vyloučit, že se onemocnění zhorší rychleji, než se očekávalo. V případě septické artritidy jsou dalšími příznaky horečka a zimnice. U dnavé artritidy jsou na druhé straně zaznamenány také nádory, označované jako „tofy“. Pokud jde o revmatoidní artritidu, protože jde o systémové onemocnění, může postihnout různé orgány a systémy. Následky jsou závažné a zhoršují klinický obraz pacienta.

Další možné příznaky jsou:

 • Cítit se unavený
 • Hubnout
 • Bolest svalů
Terapie

V současné době neexistuje žádný definitivní lék na revmatoidní artritidu. Existují však některé terapie, které snižují bolest vnímanou pacientem a zlepšují jeho pohyblivost. V první řadě musí pacient střídat období klidu s přiměřenou fyzickou aktivitou. Je to proto, aby se předešlo následkům, jako je nárůst hmotnosti, které podporují rozvoj artritidy.

Mezi přírodní prostředky lze použít chladovou a tepelnou terapii. Léčba chladem zahrnuje aplikaci ledových obkladů nebo sprejů na postižený kloub. Tímto způsobem se nervy stanou méně citlivé a bolest se sníží. Použití mikrovln, páry a ultrazvuku je naopak užitečné pro zvýšení průtoku krve.

Co se týče medikamentózní terapie, je možné nejprve užívat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) a kortikosteroidy. Při léčbě psoriatické artritidy u mírnějších forem jsou NSA často jedinou používanou terapií.
Je však důležité nepokračovat v užívání těchto léků po dlouhou dobu, aby nedošlo k jejich nežádoucím účinkům.
NSAID mohou přispívat ke vzniku bolesti žaludku, přecitlivělosti a vředů. Kortikosteroidy mohou naopak vést k cukrovce, hypertenzi, otokům obličeje, řídnutí kostí a dalším nežádoucím účinkům.

V některých zvláštních případech a výhradně pacientům s revmatoidní artritidou může lékař předepsat biologické léky. Pokud jde o deformující artritidu na rukou, léčba probíhá také přírodními prostředky, včetně:

 • Ricinový olej, který obsahuje účinnou látku (kyselinu ricinolejovou) s protizánětlivým a analgetickým účinkem
 • Semena pískavice, která mají protizánětlivé a antioxidační účinky
 • Kurkuma, která má protizánětlivé, antiseptické, antibakteriální a antioxidační vlastnosti
 • Epsomské soli, které uvolňují kloub, zmírňují bolest a snižují zánět a ztuhlost

Diskuze

Nákupní košík
Přejít nahoru